Forum i Lirė
Data dhe ora aktuale : 07/10/2015 22:01

Data dhe ora janë sipas brezit orar të Tiranës
Post new topic Reply to topic  [ 4 Postime ] 
Autori Mesazh
 Tema e postimit: Skandali i shkatėrrimit tė armatimeve kimike
PostPostuar: 02/09/2007 13:57 
Jo në linjë
Shqiponja e forumit
Shqiponja e forumit

Antarësuar: 09/10/2006 21:13
Postimet: 1503
Lugar: Shqipėria, arritje historike pėr shkatėrrimin e armėve kimike

Nga Armand Maho

“Shqipėria, lider botėror nė ēarmatimin kimik”, ishte tema e konferencės sė organizuar sot (e shtunė) nė ambientet e hotel “Sheraton” nė Tiranė, nėn kujdesin e Ministrisė sė Mbrojtjes.

Qėllimi i kėsaj konference, ku morėn pjesė ministri i Mbrojtjes, Fatmir Mediu, ministri i Jashtėm, Lulėzim Basha, ambasadori i SHBA nė Tiranė, Dr. Xhon L.Uithers II, senatori Richard Lugar dhe ish-senatori San Nunn, ishte finalizimi i programit tė asgjėsimit tė armėve kimike nė Shqipėri, i financuar nga pala amerikane.

Ky program, me njė vlerė prej rreth 50 milionė dollarėsh dhe i mundėsuar nga qeveria amerikane, ėshtė iniciativė e senatorit Lugar dhe ish-senatorit Nunn, prej tė cilėve ka marrė emrin dhe projekti nė fjalė.

Ky projekt, pjesė e rėndėsishme e mbėshtetjes sė SHBA pėr Shqipėrinė, startoi nė vitin 1991. Nė kuadėr tė tij, gjatė kėsaj periudhe janė shkatėrruar 6092 koka bėrthamore, 6651 raketa balistike ndėrkontinentale, 485 silura, 101 lėshues tė lėvizshėm, etj.

Lugar

Senatori amerikan, Richard Lugar, deklaroi gjatė punimeve tė konferencės, se SHBA i jaėn mirėnjohėse Shqipėrisė pėr kontributin e madh qė i ka dhėnė sigurisė globale”.

Nė fjalėn e tij, nė konferencėn e organizuar nė hotel “Sheraton”, Lugar tha se “nė vitin 2003, Kongresi amerikan i akordoi Shqipėrisė 50 milionė dollarė pėr programin Lugar-Nunn, program qė ka fituar njė eksperiencė tė madhe”.

Pasi pėrshkroi momentet e zbatimit tė kėtij projekti nė Shqipėri dhe vėshtirėsitė e tij, Lugar e vlerėsoi atė si “njė arritje tė shkėlqyer qė shėnohet pėr herė tė parė nė histori, kur njė vend ka asgjėsuar armėt kimike, qė pėrbėjnė rrezikun mė tė madh serioz qė bota has sot”.

Senatori amerikan vlerėsoi bashkėpunimin me palėn shqiptare dhe kjo, sipas tij, “nuk pėrbėn njė shembull tė izoluar tė bashkėpunimit me Shqipėrinė nė ēėshtje tė rėndėsishme tė sigurisė ndėrkombėtare”. Duke iu rikthyer rrezikut tė arsenalit tė armėve kimike, ai theksoi se “Shqipėria trashėgonte nga periudha e Luftės sė Ftohtė tė tilla armė, tė cilat mund tė shiteshin dhe bliheshin nė tregun e zi edhe nga terroristė apo rebelė. Por, Shqipėria kėrkoi ndihmė pėr shkatėrrimin e disa armėve konvencionale tė rrezikshme qė pėrdoreshin kundėr avionėve civilė. Al Kaeda thuhet se ėshtė pėrpjekur tė sigurojė armė tė tilla. Tre vjet nė parė unė pata mundėsi tė shikoja armė tė tilla nė njė njėsi ruajtjeje. Por, me ndihmėn e SHBA Shqipėria i shkatėrroi armė tė tilla, duke reduktuar edhe njė kėrcėnim terrorist”, - pohoi senatori amerikan.

Mediu

Ministri i Mbrojtjes, Fatmir Mediu, gjatė punimeve tė konferencės “Shqipėria, lider botėror nė ēarmatimin kimik”, deklaroi se, “pėrfundimi me sukses i projektit Lugar-Nunn ėshtė shprehje e politikės amerikane pėr njė Ballkan mė tė sigurt”.

“Qeveria shqiptare dhe Ministra e Mbrojtjes e kanė konsideruar projektin Lugar-Nunn si njė kontribut tejet tė vyer qė ai i jep paqes dhe ndėrtimit tė frymės sė mirėbesimit dhe fqinjėsisė sė mirė nė rajon, nė njė kohė, kur ēėshtja e statusit tė Kosovės ėshtė nė prag tė zgjidhjes pėrfundimtare”, - deklaroi ministri. Ai shprehu besim se tashmė “Shqipėria, e inkurajuar nga mbėshtjetja e miqve amerikanė, tė jetė njė partner i denjė e serioz dhe pėrvoja pozitive e pėrfituar nga bashkėpunimi nė kėtė fushė, tė mund tė pėrdoret edhe nė vende tė tjera tė rajonit qė zotėrojnė armė kimike”.

Berisha: Shqipėria po shkėputet nga e kaluara militarizuese komuniste

Kryeministri, Sali Berisha, falėnderoi senatorin amerikan Richard Lugar dhe ish-senatorin Sam Nunn pėr kontributin e tyre dhe tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės nė shkatėrrimin e armėve kimike.

Gjatė njė takimi tė zhvilluar nė selinė e Kėshillit tė Ministrave nė Tiranė me senatorėt amerikanė, zoti Berisha u shpreh se bashkėpunimi nė kėtė fushė tregon angazhimin e tė dy vendeve pėr paqe e stabilitet. “Kontributi juaj ishte i jashtėzakonshėm pėr shkatėrrimin e armėve kimike, duke e renditur Shqipėrinė vendin e parė nė botė pa armė kimike. Por ky kontribut ėshtė akoma mė i madh nė njė aspekt tjetėr, nė atė psikologjik. Me shkatėrrimin e arsenaleve tė vjetėra tė armėve kimike dhe arsenaleve tė tjera tė mbetura nga Lufta e Ftohtė, Shqipėria shkėputet nga e kaluara e errėt militarizuese e sistemit diktatorial komunist”, - theksoi zoti Berisha.

Mė tej, kryeministri vuri nė dukje se vizita e senatorėve vjen disa muaj pas vizitės historike tė presidentit amerikan, Bush, qė ishte njė eveniment i shkėlqyer pėr popullin shqiptar. “Pata nderin t’ia shpreh presidentit Bush mirėnjohjen e popullit shqiptar, por, gjithashtu, jam krenar pėr pritjen qė populli im i rezervoi atij, gjatė vizitės historike nė Shqipėri”,- tha zoti Berisha. Gjithashtu, kryeministri shprehu mirėnjohjen pėr popullin amerikan, pėr ndihmėn e dhėnė gjatė viteve, nė mbajtjen dhe forcimin e vokacionit perėndimor tė Shqipėrisė.

Zoti Berisha theksoi se shqiptarėt kanė njė histori tė larmishme, por kanė qenė gjithmonė tė drejtuar me sytė drejt perėndimit. Kryeministri u shpreh se nė kėto 15 vitet e fundit shqiptarėt kanė arritur suksese tė mėdha nė promovimin e lirisė dhe nė ndryshimin e vendit dhe ndihma e SHBA ka qenė themelore pėr tė gjitha reformat e ndėrmarra.

Topi dekoron senatorin Lugar dhe ish- senatorin Nunn<.b>

Presidenti, Bamir Topi, dekoroi senatorin amerikan, Richard Lugar dhe ish-senatorin, Sam Nunn, me Urdhrin “Gjergj Kastrioti Skėnderbeu”. Dekorimi u bė me motivacionin “Pėr ndihmesė tė qenėsishme nė forcimin e pėrparimin e Republikės sė Shqipėrisė nė arenėn ndėrkombėtare, nėpėrmjet programit Nunn-Lugar pėr asgjėsimin e agjentėve kimikė nė Shqipėri”. Nė ceremoninė e organizuar me kėtė rast, ishin tė pranishėm kryeministri Sali Berisha, ministri i Mbrojtjes, Fatmir Mediu, ministri i Jashtėm, Lulėzim Basha, ambasadori i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės nė vendin tonė, Dr. Xhon L. Uithers II, si dhe tė ftuar tė tjerė. Nė fjalėn e tij pėrshėndetėse, senatori Richard Lugar vuri nė dukje se “ky ėshtė njė ēast vlerėsimi shumė i lartė pėr mua dhe partnerin tim Sam Nunn. Jemi tė ngazėllyer pėr tė ardhmen e Shqipėrisė. Kemi ardhur kėtu pėr tė pėrgėzuar vendin tuaj sot pėr udhėheqjen shtetėrore tė shkėlqyer, duke u bėrė vendi i parė nė botė, i cili ka shkatėrruar plotėsisht armėt kimike dhe meqė kėrkuat ndihmėn e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės pėr t’ju ndihmuar”.

Ēfarė pėrmban nė vetvete programi Lugar- Nunn

- Nė nėntor 1991, senatori Richard Lugar, (republikan-Indiana) dhe senatori Sam Nunn, (demokrat-Xhorxhia), morėn nismėn pėr Aktin Nunn-Lugar, i cili themelonte programin e Bashkėpunimit pėr Pakėsimin e Kėrcėnimeve.

- Ky program mundėson financim dhe ekspertizė nga ana e SHBA pėr tė ndihmuar ish-Bashkimin Sovjetik pėr tė vėnė nėn masa sigurie dhe ēmontuar rezervat e mėdha tė armėve bėrthamore, kimike, biologjike, materialeve ndihmėse dhe sistemeve tė pėrdorimit.

- Rezultatet e programit Nunn-Lugar, pėrfshi Shqipėrinė, tani pėrfshijnė: ēaktivizimin e 6982 mbushjeve strategjike bėrthamore, shkatėrrimin e 651 raketave balistike ndėrkontinentale (ICBM), eliminimin e 485 silurėve ICBM, shkatėrrimin e 101 ICBM raketė-hedhėsve, eliminimin e 612 raketave balistike (SLBM) me komandim nga nėndetėset dhe 436 raketėhedhės SLBM, shkatėrrimin e 30 nėndetėseve pėr lėshimin e raketave balistike, eliminimin e 155 bombarduesve, shkatėrrimin e 906 raketave ajėr-tokė (ASM), eliminimi i 194 tuneleve pėr teste bėrthamore, 351 ngarkesa me trena tė transportit tė armėve bėrthamore, pėrmirėsimi i sigurisė nė 12 vende tė depozitimit tė armėve bėrthamore dhe ndėrtimi dhe pajisja e 9 stacioneve tė monitorimit biologjik.

- Ndoshta, fakti mė i rėndėsishėm ėshtė se Ukraina, Bjellorusia dhe Kazakistani nuk kanė mė armė bėrthamore, si rezultat i pėrpjekjeve tė pėrbashkėta nėn programin Nunn-Lugar. Kėto vende ishin fuqitė bėrthamore numėr tre, katėr dhe tetė, respektivisht.

- Pėrtej eliminimit tė armėve bėrthamore, programi Nunn-Lugar vendos nėn masa sigurie dhe shkatėrron armė kimike dhe biologjike dhe ka punuar pėr tė rivėnė nė punė pėr qėllime paqėsore shkencėtarė dhe mjedise qė ishin pėrdorur pėr armė tė shkatėrrimit nė masė.

- Qendrat Ndėrkombėtare tė Shkencės dhe Teknologjisė, tė cilat kanė si financues kryesor SHBA, angazhojnė nė punė me qėllime paqėsore 58000 shkencėtarė qė mė parė kishin punuar pėr ndėrtimin e armėve bėrthamore. Programi Ndėrkombėtar pėr Parandalimin e Pėrhapjes sė Armėve ka financuar 750 projekte qė pėrfshijnė 14000 shkencėtarė qė mė parė kishin punuar pėr armėt dhe ka krijuar 580 vende tė reja pune me profil teknik e paqėsor.

_________________
Portali i Forumit


 
 Profili  
 
 Tema e postimit: Re: Lugar: Shqipėria, arritje historike pėr shkatėrrimin e armėve kimike
PostPostuar: 02/09/2007 13:59 
Jo në linjë
Shqiponja e forumit
Shqiponja e forumit

Antarësuar: 09/10/2006 21:13
Postimet: 1503
US senator hails Albania's destruction of chemical weapons as example to other nations


TIRANA, Albania: Albania's experience in being the first nation to destroy its entire chemical weapons stockpile can offer other world nations an example to follow in removing weapons of mass destruction, U.S. Senator Richard Lugar said Saturday.

In July, Albania finished destroying about 16 metric tons (18 U.S. tons) of blistering chemical agents at a cost of US$50 million (€36.6 million), funded by a U.S. program for dismantling Cold War-era weapons of mass destruction.


Switzerland, Italy and Greece also helped in Albania's destruction of the chemicals, which were secretly brought into the former communist country during the Cold War. Albania's communist regime collapsed in 1990, but the weapons were never publicly declared until five years ago.

The Nunn-Lugar Cooperative Threat Reduction program has a reservoir of experience and talent that could help other countries meet nonproliferation objectives around the world, Lugar said at a conference in Tirana titled "Successful termination of Nunn-Lugar Project. Albania: First country with no chemical weapons."

"The work in Albania demonstrates that we can and must be prepared with money and expertise to extend the Nunn-Lugar concept wherever it can be usefully applied," Lugar said, adding that "Albania's secret stockpile may not be the last."
Today in Europe
Family and fans remember Princess Diana at ceremony in London
U.S. and Russia celebrate 15 years of dismantling Russia's nuclear arsenal
Greek wildfires don't deter tourists

"We can and must be prepared to address similar risks in the Middle East, Asia, and anyplace else where supplies of weapons of mass destruction may be located," he said, adding Washington must also stand ready to move quickly into situations such as North Korea.

"If a final agreement can be reached, the Nunn-Lugar program could play a central role in neutralizing the grave threat posed by the nuclear weapons and materials that Pyongyang has accumulated."

The Nunn-Lugar program is credited with deactivating or destroying 6,982 nuclear warheads, 653 intercontinental ballistic missiles, 906 nuclear air-to-surface missiles, 613 submarine-launched missiles, 30 nuclear submarines and other parts of the Soviet Union's nuclear program.

_________________
Portali i Forumit


 
 Profili  
 
 Tema e postimit: Re: Skandali i shkatėrrimit tė armatimeve kimike
PostPostuar: 02/09/2007 14:05 
Jo në linjë
Shqiponja e forumit
Shqiponja e forumit

Antarësuar: 09/10/2006 21:13
Postimet: 1503
Un nuk e kuptoj papergjegjesine e ketyre individeve. Presidenti i Iranit, po futet ne lufte me gjith boten vetem qe te kete nje arme qe i shkon pershtat interesave te tija mbrojtese, ndersa ne, qe jemi ne mes te disa vatrave akoma shume te hapura zjarri shkojme dhe i shkaterrojme armet kimike me NDIHMEN E GREKUT dhe ITALIANIT bashke me Zviceranet, qe per vete jane shtet super i mbrojtur ngaqe mbajne parate e gjith botes, dhe pervec kesaj, kane male te tera te kamufluara ne baza supermoderne ushtarake. Se per car i duan, duke qene se ka akorde qe denojne ashper kedo qe tenton te sulmoj Zvicren, ata e dine, por mesaduket, edhe per nje shtet si Zvicra siguria kombetare eshte dicka qe shikohet gjithmone me shume vemendje. Asnjeri nuk i shpeton dot sherbimit ushtarak, ndersa tek ne po e heqin fare.

Ky veprim i qeverise Berisha eshte krejt i papergjegjshem, sepse nga ana tjeter nuk po shofim ndoje mbeshtetje qe te shkoj proporcionalisht me sforcimin e sakrifikimit te sigurise kombetare per te na antaresuar ne NATO. Perkundrazi po na vonojne.

_________________
Portali i Forumit


 
 Profili  
 
 Tema e postimit: Re: Skandali i shkatėrrimit tė armatimeve kimike
PostPostuar: 05/01/2008 23:00 
Jo në linjë
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv

Antarësuar: 04/11/2006 16:34
Postimet: 98
Citim:
gjatė kėsaj periudhe janė shkatėrruar 6092 koka bėrthamore, 6651 raketa balistike ndėrkontinentale, 485 silura, 101 lėshues tė lėvizshėm, etj.
Me tė vėrtetė skandal. Me kėto armė kemi mundur tė shkatėrronim sllavėt plotėsisht, duke i kthyer tokat tona ilire.


 
 Profili  
 
Shfaq postimet që prej:  Renditja  
Post new topic Reply to topic  [ 4 Postime ] 

Data dhe ora janë sipas brezit orar të Tiranës


Kush është në linjë

Përdoruesit që po e shfletojnë këtë forum: Asnjë përdorues i regjistruar dhe 2 vizitorë


Nuk mund të hapni tema të reja në këtë forum
Nuk mund të përgjigjeni në temat e këtij forumi
Nuk mund të ndryshoni postimet tuaja në këtë forum
Nuk mund të fshini postimet tuaja në këtë forum
Nuk mund të postoni foto në këtë forum

Kërkoni:
Shkoni tek:  
© Forum i Lirė 2006 - 2007
Mundėsuar nga phpBB © 2002, 2006 phpBB Group