Forum i Lirė
Data dhe ora aktuale : 04/10/2015 4:11

Data dhe ora janë sipas brezit orar të Tiranës
Post new topic Reply to topic  [ 1 Postim ] 
Autori Mesazh
 Tema e postimit: Prej 500 vjetėsh, femrat tė ēmendura pas takave
PostPostuar: 01/09/2007 18:12 
Jo në linjë
Anėtar shumė aktiv
Anėtar shumė aktiv

Antarësuar: 21/08/2007 15:41
Postimet: 524
Prej 500 vjetėsh, femrat tė ēmendura pas takave

Femrat preferojnė tė veshin taka tė larta, qoftė tė holla apo ortopedike. Takat tė zgjasin dhe tė zbukurojnė imazhin


Takat e larta mbushin plot 500 vjet. Ato janė arma mė e mirė e joshjes qė pėrdorin femrat e ēdo moshe dhe klase shoqėrore. Kėtė e dinte shumė mirė edhe i madhi Da Vinēi kur realizoi kryeveprėn e tij madhėshtore, nė qendėr tė sė cilės qėndronte njė personazh femėror shumė interesant, buzėqeshja e sė cilės qėndroi enigmatike pėr shekuj tė tėrė. Sipas tė dhėnave studimore, mjeshtri i veshi Mona Lizės njė palė kėpucė me taka tė larta, pėr t‘i dhuruar pamjes sė saj mė shumė hijeshi dhe sensualitet.

Sot takat gjithmonė e mė tė larta janė tė gjindshme nė gardėrobėn e ēdo femre. Edhe pse ėshtė vėshtirė tė ecėsh me to, nuk ka artiste qė nuk ka provuar ndonjėherė modelet mė tė fundit qė ofrohen nga Christian Louboutin ose YSL. Nė botėn e shoubizit, kėngėtaret dhe artistet pėrpiqen tė zgjedhin njė model tė ndryshėm, tė veēantė dhe tė limituar, pėr tė mos pasur tė njėjtin fat me koleget e tyre (Victoria Beckam dhe Cameron Diaz, u shfaqėn nė tė njėjtėn festė me sandale tė njėjta ngjyrė argjendi).

30 cm vetėm pėr t‘u parė

Pėr tė festuar arritjen e madhe gjysmėshekullore, filiali britanik i "Shoe Express", ndėrmarrje amerikane qė prodhon kėpucė pėr masė mė tė madhe se normalja, ka krijuar takėn mė tė lartė

nė Britaninė e Madhe: njė sandale llustrafin i zi, e lartė 30 cm. Njė model i cili vetėm mund tė shikohet, sepse as Posh e Spice (njė femėr qė nuk do t‘i braktiste takat e larta as nė gjumė), nuk do tė vinte nė rrezik kaviljet e saj elegante. Edhe njė panterė e pasarelės si Naomi Campbell nė 1993 gjatė njė sfilate nė Paris nuk do t‘i shpėtonte rėnies spektakolare nga sandalet ngjyrė bojėqielli, lartėsia e tė cilave arrinte 20,3 cm (pjesė e koleksionit tė Vivienne Westwood). Cila femėr normale do tė vishte taka aq tė larta, sa do tė rrezikonte rėnien nga momenti nė moment?

Megjithatė, sfida e takave tepėr tė larta vazhdon. Femrat preferojnė gjatėsinė 12 cm e lart (kur arrin kjo lartėsi ėshtė e kėshillueshme tė vishen sandale ortopedike, me tė cilat mban lehtėsisht ekuilibrin). Nga ana tjetėr, nuk ka mashkull mbi kėtė tokė tė mos pranojė se femrat qė veshin taka tė larta iu duken me tė vėrtetė shumė seksi.

Kuriozitete

Nėse dėshironi tė shtoni njohuritė tuaja mbi takat e larta, atėherė lexoni gjashtė kuriozitetet e mėposhtme:

1) Shembujt e parė tė takave: egjiptianėt e lashtė vishnin kėpucė me shollė tė lartė, pėr tė mos bėrė kėmbėt pis nga dyshemeja e papastėr.

2) Takat gozhdė janė krijuar pėr herė tė parė nė 1955. Kėpucėt e para u realizuan nga Roger Vivier pėr firmėn "Dior".

3) Kėpucėt rreth 10 cm tė larta janė veshur pėr herė tė parė nga Luigji IV i Francės. Kėto kėpucė u stiluan pėr tė nga Nicholas Lestage. Ato ishin tė dekoruara me elementė qė tė kujtonin fushėbetejėn.

4) Vajza e Enrico VIII, Maria Tudor, Mbretėreshė e Britanisė sė Madhe nga 1553 deri nė 1558, vishte gjithmonė kėpucė me taka tė larta, sepse ishte e bindur qė ato ngjallin respekt.

5) Nė Massachusets, takat e larta konsideroheshin imorale dhe njė ligj nė 1628 ndalonte veshjen e tyre.

6) Nė shekullin XVI femrat e Italisė Veriore vishnin kėpucė tė larta me takė ortopedike rreth 60,9 centimetra. Ėshtė shumė e vėshtirė tė mendohet ecja me to, por duke qenė se shiheshin si simbol qė tregonte sofistikim dhe pasuri, visheshin me kėnaqėsinė mė tė madhe.


Cilat janė defektet qė i krijojnė trupit takat e larta?


Veshja e takave tė larta mund tė ndikojė negativisht nė nyjat e kėmbėve, sepse pesha e gjithė trupit pėrqendrohet nė kėtė pikė.

Veshja e kėpucėve me taka tė larta sjell probleme dhe komplikacione tė ndryshme. Specialistėt kėshillojnė veshjen e takave nga 3-5 cm. Ata theksojnė se edhe kėpucėt e sheshta nuk janė tė kėshillueshme pėr t‘u veshur. Kėpucėt me taka normale ortopedike janė shumė tė mira pėr kėmbėt, nė kėtė mėnyrė kryet normalisht qarkullimi i gjakut. Veshja e takave tė larta mund tė sjellė probleme me gjunjėt dhe me shpinėn.

Shumė femra pranojnė se takat e larta i lodhin shumė, por ato e tolerojnė kėtė pėr t‘u dukur mė tė gjata, moderne dhe me stil. Sipas njė studimi, 37 pėr qind e femrave tregojnė se do tė vazhdojnė tė veshin taka tė larta edhe pse nuk ndihen aspak rehat me to.

Osteoartriti ėshtė njė formė e ngjashme me artritin dhe prek mė shumė femrat. "Pėrdorimi i takave ėshtė shpjegimi i vetėm qė mund tė jepet", tregon Kerrigan.

Si rezultat, takat e larta mund tė shkaktojnė dhimbje kėmbėsh dhe deformime gishtash. Tė shumta janė gratė qė u nėnshtrohen ndėrhyrjeve kirurgjikale pėr tė rregulluar gishtat e deformuar, qė shkaktohen nga takat e larta.

Problemet nuk mbarojnė kėtu. Nyjat e kėmbės, gjunjėt dhe pjesa e legenit mund tė pėsojnė deformime pėr shkak tė takave shumė tė larta.

Njė pėrqindje shumė e vogėl njerėzish kanė lindur me probleme nė kėmbė. Shumė femra nuk tregojnė kujdes pėr kėmbėt e tyre. Ato janė tė predispozuara 4 herė mė shumė se meshkujt pėr sa u pėrket problemeve me kėmbėt.


 
 Profili  
 
Shfaq postimet që prej:  Renditja  
Post new topic Reply to topic  [ 1 Postim ] 

Data dhe ora janë sipas brezit orar të Tiranës


Kush është në linjë

Përdoruesit që po e shfletojnë këtë forum: Asnjë përdorues i regjistruar dhe 1 vizitor


Nuk mund të hapni tema të reja në këtë forum
Nuk mund të përgjigjeni në temat e këtij forumi
Nuk mund të ndryshoni postimet tuaja në këtë forum
Nuk mund të fshini postimet tuaja në këtë forum
Nuk mund të postoni foto në këtë forum

Kërkoni:
Shkoni tek:  
© Forum i Lirė 2006 - 2007
Mundėsuar nga phpBB © 2002, 2006 phpBB Group