Forum i Lirė
Data dhe ora aktuale : 01/09/2015 2:47

Data dhe ora janë sipas brezit orar të Tiranës
Post new topic Reply to topic  [ 6 Postime ] 
Autori Mesazh
 Tema e postimit: Re: Naim Frasheri: Historia e Skenderbeut
PostPostuar: 03/11/2006 1:07 
Jo në linjë
Shqiponja e forumit
Shqiponja e forumit

Antarësuar: 09/10/2006 21:13
Postimet: 1503
KREU V

U ngrit fat' i Shqipėrisė
Si i vdekuri nga varri,
Mori udhėn' e Asisė,
Duke ikur si i marri,
Me njė rrobėzė tė ēqyer,
Me fytyrė tė tmerruar
Dhe me gjak lyer e ngjyer
E me sy tė zgurdulluar;
Posi hije mori dhenė,
Duke ecur me vrap shumė,
Papo u hodh pėrtej denė
Si ajy q'ikėn nė gjumė.
U shėmbėllye me Gjonė,
Mori fytyrėn e tija,
Shtanė dhe zėn' e zakonė
Edhe u derth nga Syria.
Plaku me shkop duke shkuar,
Posi nata mori dhenė,
Pa vėndethit e uruar
Dh'erth e gjeti Skėnderbenė
Pa iu qas edh'e fėrkojti
Me mall shum' i mjeri atė,
Nė mest tė tendės qėndrojti,
I zi sterrė posi natė!
I ligur, i dobėtuar,
I grisur, i ēkatėrryer,
I shkretė, i varfėruar,
I qar' e i mallėngjyer!
Ish i venitur, i vdekur,
I rrithte si lumė gjaku,
Ishte pėrgjynjur' e tretur
Dhe dridhej i tėrė plaku!
Si ajy lipės' i gjorė
Qė ka mbeturė pa bukė,
Rri ndė shi e nė dėborė,
Ngjeshur i mjeri me zhukė!
Ahere kur fryn e bije,
Jeta ėshtė gjith' e qetė,
Reja dėborėnė shtije
Mbi dhet tė ftoht' e tė shkretė!
Ajo plakėz' e sėmurė,
Kur i vjen e zeza natė,
Pandeh qė s'gdhihetė kurrė,
Aq i duketė e gjatė!
Po kur kthehet sėrish vera,
Qė vjen me lul'e me fletė,
Dhe me tė mira tė tjera,
Bėnetė tjatėrė jetė,
Dita sa vjen madhėsohet,
E vė posht ahere natėn,
Pa tretet e dobėtohet,
Ngjan me plakė brengėgjatėn.
Bujku zė e lėron arėn,
Duke parė mirė motnė,
Heth mir' e bukurė farėn,
Pa shpresėn' e ka mė Zotnė
S'i mallėkon kurrė qetė,
Se ėsht' e madhe mėkatė,
Nuk' e do Zot'i vėrtetė,
Pa i quan mėm' e atė.
Kėthehetė prapė moti,
Po ēdo kohė ka njė shijė,
Ashtu e ka bėrė Zoti,
Q'i vu tė gjitha mė vijė.
Vinė, venė, sėrish vinė
Tė gjitha ē'janė nė jetė,
Pa vėre re njerėzinė,
Ta njohē fjalėn' e vėrtetė.
Qysh bije nė vjeshtė shiu,
Lumi qysh i vete detit,
Ashtu tė thotė njeriu
I derdheshin lotėt mbretit!
Posi rrėkeja i vinin
Dhe i mirrin krahėrorė,
Nga mjekėr' e bardh' i binin,
Qė e kishte si dėborė!
"Fle? i tha, o jetėgjatė!
Nuk' e di se ē'ėshtė bėrė,
Ē'e gjet tė zinė tėt atė
E Shqipėrinė tė tėrė?
T'u shua fare shtėpia
Nga turqit' e mallėkuar,
Hyri ndė kurt Shqipėria,
Ėshtė shuar' e shkretuar!
Tyrqitė si egėrsira,
Armikėt' e njerėzisė,
Me mėnyra tė pėshtira,
Me dhelpėrit tė Azisė.
E muarrė Shqipėrinė
Dhe shkoj e vate lirija!
Prunė dėmn' e babėzinė!
Po mbretėron ligėsija.
Vėndet' e shumė i zunė,
I prishnė duke shkretuar,
Nė zgjedhė tė keq'e vunė
Shqipėtar' e varfėruar.
Ē'hoqi Shqipėriz' e gjorė,
Vashatė gjith' u pėrmblodhė,
Pėr tė mos rėnė nė dorė,
Nga shkėmbi pėrposh u hodhė.
Tėt vėllezėrė tė tėrė
Egėrsiratė i vranė,
S'tregonetė ē'kanė bėrė,
Gjė tė gjallė nukė lanė!
Fle ti, shpres' e Shqipėrisė?
Mėmėdheu tė ka shpresė,
T'i pėrzėsh mbren' e Tyrqisė,
Qė ia ka me tė pabesė.
Ti pėrpiqesh si i marrė!
Jakė nė mėnt e mos vuaj,
Murati po tė bėn varrė,
Armiknė tėnt mos e duaj!
Ati qė tė shoi shtėpinė
Dhe bėri rop shqipėtarė
E tė shkretoi Shqipėrinė,
Duke ndar' e duke vrarė,
Armikut tė Shqipėrisė
I bėn tė mirė nė jetė?
Errėsirės' sė Asisė
Qė tė la kėrcu tė shkretė!
Apo rreh tė marē Asinė,
Si Skėnder' i Math njėherė,
Tė ngrehsh kėtu mbretėrinė,
Pa ta lėsh nėpėr tė tjerė?
Ish i math me tė vėrtetė,
Mbi tė gjithė mbretėrojti,
Po pastaj fron' e la shkretė,
Mėmėdheu gjė s'fitojti.
Pirroja lėftoi Greqinė,
Edhe Romėn' e tė tjera,
N'Afrikė Evgjitėrinė,
Sindėkur ja pruri hera,
I dhan' emrė Shqipėrisė,
Po veē emėrin i lanė,
T'ish urdhėr i Perėndisė,
Ishin ndryshe vėndet tanė.
Burratė, qė pinin retė,
Botėnė nė dor' e vinin,
Muntnin njė themel pėrjetė
Vėndit tė tyre t'i shtinin.
Ty ta la rradhėnė moti,
Qė ta nderonē Shqipėrinė,
Fuqi mė tė dhėntė Zoti,
E bėfsh gjithė mbarėsinė!
Tė gjithė humburė venė,
Veē njė munt emrė tė lerė,
Qė lėfton pėr mėmėdhenė,
S'mundohetė pėr tė tjerė,
Mėmėdheu tė ka shpresė
Qė ta nxjerē pej robėrie,
Nėnė xgjedhė tė mos mbesė,
T'i apē dritė si ka hije.
Qysh munt tė lėsh Shqipėrinė
Nė kurt e nė tė kėqija
E tė vuanē pėr Tyrqinė?
Ē'tė mirė pe nga Tyrqia?
S'tė vjen keq pėr shqipėtarėt
E pėr Shqipėrin' e mjerė
E s'tė merr, biro, tė qarėt,
Qė humbi lirin' e nderė?
Robėrin' e Shqipėrisė
Edhe gjėmėn' e tyt eti
Dhe mynxyrėn' e shtėpisė
Qysh munt ta shohē, qė tė gjeti?
Gjakn' e gjithė Shqipėrisė
Tani ti je nėnė barrė
T'ia nxjerrē nga hundėt Tyrqisė,
Veē teje s'ka kush ta marrė.
Do tė lėsh nė kėtė jetė
Nj'emrė shumė tė uruar
E njė dritė tė vėrtetė,
Q'ajo kurrė s'ka tė shuar.
A mė sheh ti mua plaknė?
Tė qenkėsha si ti djalė,
Muratit i pinja gjaknė,
Sot s'gėnjehesha me fjalė,
Tė shoh vėllezėrit vrarė,
Shtėpinė time tė shuar,
Shqipėrin' e shqipėtarė
Tė lidhurė kėmb' e duar!"
Kėshtu tha, dhe posi era
Iku duke qar' i gjori
E dolli me vrap nga dera,
Ajy qėnėke Mėnttori!
Skėnderbeu u tmerrua,
Dhe zėmėra q'e kish trime,
Ju doq e ju pėrvėlua,
Ju bė cop' edhe thėrrime.
Me tmerr e me breng' u xgjua,
Burr' i math e trim i mirė,
Dhe ndėnj pak' e u mejtua,
Kur sheh qė posa ish ngdhirė
Qiellin' e kishin zėnė
E gjithė qarkunė retė,
Dukej sikur kishte rėnė
Njė zi e madhe ndė jetė.
Derėn' e tėndės' e hapnė,
Njė kalorės po thėrriste,
Kali kishte marrė vrapnė,
Ajy, sa mundte, bėrtiste.
Vinte nga kryeqyteti,
Nga Adrinopoj' e shkretė,
Sillte kartėnė nga mbreti,
Qė s'kish fjalė tė vėrtetė.
Skėnderbeu e kėndojti,
E mori vesh pabesinė
Dhe njė shėrbėtor dėrgojti
E thirri vetė njerinė
I tha: "Kartė pse s'mė prure
Nga im at', apo s'tė dhanė?"
At'i ra tė zi pej ure
Posa i zu ngoje t'anė,
Po e mblodhi, s'u rrėfye,
Tha "Vetėm kėtė mė dhanė"
Edhe fytyra ju kthye,
Djersė tė ftohta i ranė.
I tha: "Po nga Shqipėrija
Nonjė fjalė s'ke dėgjuar?"
Ajy mbloth supat e tija,
Dhe vu dorėn nė krahėruar.
Skėnderbeu tha: "Ē'mė thua?
Tim vėllezrė s'i ke parė
Dhe s'tė thanė gjė pėr mua?
Kėjo punė s'ėsht' e mbarė."
Ajy me gjuhėt tė trashė
Tha: "S'i njoh, t'u ngjattė jeta!
E s'tė them dot se i pashė,
Se s'pshihetė e vėrteta."
Trimi mė tej nuk' e shpuri,
Po qėndroj e u mejtua,
Ėngjėlli ndėr mėnt ja pruri
Dhe lott' i vanė si krua.
Mė s'ndenj, po qė atė ditė
Mblodhi pleqt' e parėsinė
Urdhėroj, bėnė gatitė,
Tė parė la njė tė tinė.
E dėgjuan ushtėtarėt
Qė ikėnte Skėnderbeu,
Pa gjith' i mori tė qarėt,
Thanė "Tė na pikė dheu!"
Mė nesėret gjith' u ngrinė,
Edhe pleqt' e parėsija
Skėnderbeut po i vinė
Brėnda nė tėndėt tė tija.
Ajy ish ngritur pa ngdhirė,
Kishte zėn' e po mejtohej,
Punėtė s'i gjeti mirė,
Pa zėmėra i pėrvėlohej.
Kur ata nė der' u dhanė
Tė vrėnjtur e tė helmuar,
Tė gjithė afėr i vanė
Me fytyrė tė tmerruar!
Popo, ish bėrė zapati!
Mynxyr' e madhe kish ngjarė,
S'kish mbetur njeri nga ē'pati,
Ē'gjė t'i thoshinė mė parė!
Pėr vėllezėr' a pėr mėmė,
Pėr t'an' a pėr Shqipėrinė,
Nuk' ishte njė e dy gjėmė,
I kishin mbyllur shtėpinė!
Desh t'i thosh atė Sandushi
Nga gjithė ē'qenė mė parė,
Po sytė me lot i mbushi
Edhe u mbyt duke qarė.
Skėnderbeu: "Pse s'mė thoni?"
U tha, "Shokė! Ē'ėshtė bėrė?
Tė gjitha tė m'i tregoni!
Mos bėhi si gra tė tėrė!"
Pastaj tė tėra ja thanė
Me vaj e me mallėngjime,
Mijėra rrufe i ranė
Nė atė zėmėrėn trime!
Tė gjithė shokėtė qanin
E mė shumė shqipėtarėt,
Ngashėrimėnė s'e mbanin,
Nuk' e prisnin dot tė qarėt.
Skėnderbeu ish mahnitur,
I dridhej buza dhe qante,
Rrufet' e kishin goditur,
Lottė mė s'mundte t'i mbante.
Ajo zėmėr' aqė trime,
Qė s'doj tė dij nga shigjeta,
Nga tė tilla hidhėrime
U munt far'e ju nxi jeta.
Kish shpresė tė vij njė herė,
E t'i gjen si i kish lėnė.
Popo, njeriu i mjerė!
S'kemi gjė nė dorėt tėnė!
Skėnderbeu s'pėrdėllehej,
Ra nė sėmundj'e nė lėngime,
Shėndeti mė nuk' i kthehej,
Ish ndė eth'e ndė rrėnkime.
Ndėnji tre a katrė muaj
I sėmur' e nė shtrat rėnė,
Nė vėnt tė larg' e tė huaj
Shkoj me brengė disa hėnė.
Si mori mirė shėndenė,
Zgjodhi nga gjith' ushtėrija
Sa shqipėtarė qė qenė
E tė pakė nga Azija,
Papo u hoth nė Evropė,
Erdhi nė Adrinopojė
Me zėmrė mijėra copė,
Qė s'tregonetė me gojė.
Gjithė bota nga qyteti,
Sa e njihnin e s'e njihnin,
Si mizėrija, rrėmeti,
Duallė jashtė ta shihnin.
Njė t'atillė trim' e burrė,
Gjithė njerėzit' e donin,
Se shok s'kish pasurė kurrė,
Papo me gisht e tregonin.
Ishte trim posi dragua,
Kish mėndjen' e urtėsinė,
Ish i bukur si pallua,
Kish me vehte Perėndinė.
Kur u poqnė me sulltanė,
E priti mirė si djalė,
E vuri dhe ndenji pranė,
Pa i tha t'ėmbėla fjalė,
Po tė gjitha ato fjalė
Tė rrem'e pėr faqe qenė,
Rrodhė tė tėra si valė
S'e gėnjeu Skėnderbenė.
Tha: "Je shtyll' e mbretėrisė,
Me ty mbahetė Turqija,
Je fuqi e Perėndisė,
E di vetė Perėndija.
Nga mynxyratė qė ngjanė,
M'erdhi mė shumė keq mua,
Qė i pata kėtu pranė,
Zėmėra, m'u pėrvėlua!
Po njė punė q'ėsht' e thėnė
E vjen nga Zot'i vėrtetė,
Nuk' ėshtė nė dorėt tėnė,
S'i gjėndetė bar nė jetė.
Tani mos del nga qyteti,
Se s'kemi nevojė kaqė,
Armik pothua s'na mbeti,
Me tė gjithė kemi paqė
Edhe vetėm mos mė lerė,
Kur tė kesh volinė, jakė
E mė piq ngandonjėherė,
Tė rrim' e tė flasim pakė
S'dua tė mėrgohesh meje,
Se unė tek ti kam shpresė,
Njeriu tjatrė veē teje,
Nė jetė nuk' i sjell besė
Mė pastaj nė dashtė Zoti,
Nė u bėftė si them unė,
Si tė mbarohetė moti,
Kam mejtuarė njė punė,
Tė tė bėnj mbret e tė parė,
Si i kam thėnė tyt eti,
Pėrmi gjithė shqipėtarė,
Se froni sot ty tė mbeti."
Kshu tha, po ja kupėtonte
Skėnderbeu djallėzitė,
Bėhej sikur i besonte
Dashurin' e miqėsitė.
Kohė nė qytet qėndrojti,
S'delte fare nga shtėpija,
Murati ē'kish bėr' i msojti
Tė gjitha nga miqt' e tija.
Tė vėllezėrit' i vinin
Nė ėndėrrė, edhe plaku,
Kundrejt si hije i rrinin,
Si krua u rrithte gjaku!
Skėnderbeu kohė priste,
Edhe volinė kėrkonte
Sulltan Muratnė ta vriste
Edhe fronė ta rrėzonte,
Tė hiqte kordhėn' e gjatė,
E t'i bij sa kish fuqinė,
T'ja bėj krahėrorė govatė
E t'i nxirrte mushkėrinė,
Apo ta shtinte nėr duar
E posi berrė ta therte,
A ta shkelte nė krahėruar
Edhe shpirtinė t'i merrte,
Posi ujku qen' e plakur,
Qė s'i kanė mbetur dhėmbė,
E zė dh'e ngorth pa pėrgjakur,
Duk'e xhvaturė me kėmbė!
M'anėt tjatėrė Murati
Kishte soje frikė shumė,
Synė hapėt si lugati
E mbante edhe nė gjumė!
Papo nėnė dhet punonte
Me djallėzi nat' e ditė,
Varrė Trimit i rrėmonte,
Po s'i shkonin djallėzitė.
Ndėr kėto gjėndej Murati,
Po s'ja kishte ėnda vrapnė,
E mė s'i dha kohė gati,
Luftatė sėrish u hapnė.
Hynjadhi, mbret i Vllahisė,
Qė kish dhe Transillvaninė,
Vlladislla i Polonisė,
Q'ish bashkė me Ungarinė,
Ju lėshuanė Turqisė
Tė dy bashkė menjėherė,
Nė rrėmet tė ushtėrisė
U pėrzjenė dhe tė tjerė.
Murati mbloth ushtėritė
Me mijė si mizėrija,
Edhe bėri ēpejt gatitė,
Sindėkur e kish Turqija.
Pa nukė bėri tė parė
Skėnderbe burrėn' e trimnė
Mbi tė gjithė luftėtarė,
Q'e kish gjithėnjė fitimnė
Po Muharrem benė nisi,
Q'ish njė turk i tėmerruar,
Dhe i trashė posi lisi,
E dėrgoj pėr tė lėftuar,
Pastaj ndėnj e u mejtua,
Rreziknė e kupėtojti,
Vet'hesė ju zėmėrua
Pėr tė parin qė dėrgojti;
Thirri tė birė, Mehmenė,
I tha: "Si ja shtie unė,
Tė dėrgojmė Skėnderbenė,
Muharremi s'bėn dot punė
Po tė mos ta bėnj tė parė,
Vetėm ndihmės le t'i jetė,
Qė tė vejė puna mbarė,
Shum' urdhėrė tė mos ketė.
Armikėtė Skėnderbeu
Do t'i muntnj' a vritet vetė,
Kėjo punė mė pėlqeu,
Se del mbroth, sido tė jetė."
Kėto tha dhe ēoj Mehmenė,
Me fjalė tė rreme shumė
Ta gėnjente Skėnderbenė,
E pandehte q'ish nė gjumė.
Me tė mbaruar Mehmeti,
Skėnderbeu u mejtua,
Pa tha "Kur urdhėron mbreti,
Mos mė pyet fare mua."
Kshu tha dhe nė pakė ditė
Burri trim e zot' i mirė
I mbaroj gjithė gatitė,
U nis me shumė dėshirė
Sa shqipėtarė qė qenė,
Nėpėr ushtėrit i zgjodhi,
Dhe tė nipnė Hamza benė,
E tė tjerėt gjith' i mblodhi;
Mori dhe turq' e tė tjerė
Ngaha kombet e Azisė,
Sindėkur e bėn' ngaherė
Pėr sulmėt tė ushtėrisė.
I hipi burri trim kalit
E mori nė dorė frenė,
Si dielli majė malit,
Kur del e xbukuron dhenė
E la pėr jetė qytetnė,
Ndjeu thelbin' e gėzimit,
Lėshoj kalėn, mori dhenė,
Shokėt' i ranė pas trimit.
Pa njė ditė ndaj mėngjesi
Dolli mė njė vent tė lartė,
Zoti zėmrėnė ja ndezi,
Erth e ju bė fjesht e zjarrtė!
Pa malet e Shqipėrisė,
Qė ndė vogėl'i kish parė,
Nė kohėzėt tė lirisė,
Pa ndjeu nė zėmrėt zjarrė,
Njė gas qė nuk' e kish ndjerė
Qė kur lindi, gjer ahere,
Kurrė ndonjė tjatrė herė,
I erdhi me shumė ndere,
Ishte plot me ėmbėlsirė,
E kish njė tė naltė ndjenjė,
T'uruarė e tė mirė,
Tė vyer' e pa rrėfenjė.
Shtu syt' e pa mėmėdhenė,
Lott' i vanė si burimi,
Sa shqipėtarė qė qenė
Qanė gjithė nga gėzimi.
Kur n'atė koh' i vjen Mari,
Marrė fytyrė njeriu,
Edhe gjuhė shqipėtari,
Veshur si bari syziu.
Mbante krrabėnė nė dorė,
Syn' e zi e kishte pishė,
Fytyrėnė si dėborė,
Sterrė kėsul' e kėmishė!
Ishte posi djalė mbreti,
I kish dirsurė mustaqja,
Gush' e tij si shkumbė deti,
Posi trėndafili faqja.
Tha: "Zotėrinj shqipėtarė!
Luftėnė q'u bė e patė?
Hynjadhit i vate mbarė,
Turqet u dha shumė datė!
Nuk' e patnė Skėnderbenė,
T'i nderonte kėtė radhė,
Tė shumėt kafshuan dhenė,
S'e hangrė dot me Hynjadhė
Nėpėr fushat kanė rarė
Ca mė bark e ca mi krahė,
Tė plagosur' e tė vrarė,
Bėrė tė varfėrit rrahė!
Tė pakėtė qė shpėtuan,
U kthyen' e zunė vrapnė,
Tani posa kapėtuan,
Posi zoqtė u pėrhapnė,
Tė tėrė muarrė dhenė,
Njėri tjatėrin s'e panė,
E shihni Muharrem benė?
Krye tė par' atė kanė,
Pėrtej nė rrėzėt po shkojnė,
Sindėkur i kanė thyer,
Ikin me nxit e s'vėshtrojnė,
E kanė pėr tė rrėfyer!"
Skėnderbeu duke parė
Turqit' e Muharrem benė
Tė prishurė e tė vrarė,
Dhe gjaknė qė mbyti dhenė,
Sa s'ishinė shqipėtarė
I hoqi gjithė mėnjanė,
U tha: "Hiqi ju mė parė,
Nga tė tėrė shokėt tanė,
Tė piqni Muharrem benė
E gjėkundi mos e lini,
Gjersa tė zėrė qytenė,
Ikėni e mė mos rrini."
Tha kshu, dhe ata u ndanė,
Duallė nga ushtėrija,
Kuajtė me vrap i nganė,
U ra pas dhe kėmbėsija.
Ahmeti tha: "Skėnderbeu
Pse i ndau shqipėtarėt
E neve vetėm na ktheu,
Po nxitojmė si tė marrėt?!"
Kshu tha, pastaj u mėrguan,
Shqipėtarėt vetėm mbenė,
Qėllimet i kupėtuan.
Po shikonin Skėnderbenė.
Skėnderbeu u gėzua,
Shqipėtarėtė i mblodhi,
I vėshtroi posi dragua,
Trimėri nė shpirt u hodhi,
Duke u thėnė:"Shqipėtarė!
Vdiqmė a jemi tė gjallė?
S'jemi ne q'ishim mė parė?
Kjo prapėsi ē'ėshtė vallė?
Tė lėftojmė pėr Tyrqinė
E tė lėmė mėmėdhenė,
Tė harrojmė Shqipėrin
Tė vrasim vetė vethenė!
Tė vuajmė pėr Tyrqinė!
S'shihni tyrqit ē'na punuan,
Gjaknė duan tė na pinė!
Shpirtin tė na marrėn duan!
Turp i math e turp pėrjetė
Tė bjerė kshu Shqipėria!
Tė mbesė pa zot, e shkretė!
Tė urdhėronjė Tyrqia!
Ta prishnj' e ta varfėronjė,
Nė rrezik tė math ta hedhė,
Ta ndynj' e ta dobėtonjė,
Ta mundonjė nėnė xgjedhė!
Si foshnjatė na gėnjeu
E me djallėzi na shturi,
Gjithė ē'kishim i rrėmbeu,
Nė dorė, si desh, na vuri!
Mė dobėtoi Shqipėrinė,
Mė vu nė kurt shqipėtarė,
Ma mbylli fare shtėpinė,
Nukė mė la fis e farė!
Tani duhetė ta themi:
U ndothmė fare nė gjumė,
Si tė vegjėlit i rremi
Na qeshi, na qeshi shumė!
Po paskėtaj tė mė shohė,
Se arriti dit' e mbarė,
Pėr sė ēpejti do ta njohė,
Do ta njohė shqipėtarė!
Nė millt shpatėn s'e vė kurrė,
Pa dėbuarė Tyrqinė!
Tė vinjė kush ėshtė burrė
Tė shpėtojmė Shqipėrinė!
Ē'e dua unė vet'henė
Me turpit tė Shqipėrisė,
Nuk e shoh dot mėmėdhenė
Nėnė xgjedhėt tė Tyrqisė!"
Kush ėshtė bir shqipėtari,
E ka pjesė trimėrije
Sot njė flakėzė pej zjarri,
Nė zėmėr' i zbret Perėndije."
Kėshtu tha me zė tė zjarrtė
Trim i bukur Skėnderbeu,
Zėmrat' i dogji si kartė
Tė tėrė i mallėngjeu.
Kėto fjalė shqipėtarėt
I bėnė mė shumė trima,
Gjithė s'mbanin dot tė qarėt
Q'u vinte si vetėtima;
Posi deshtė me kurorė
E rrethuan Skėnderbenė
Me rradhė muarrė dorė,
Lidhė bes' e bėnė benė.
Me fuqit tė Perėndisė
Mari ngul krabėn e tija,
Hap fjamurn' e Shqipėrisė,
Thotė: "Rroftė Shqipėrija!"
Fjamurit gjithė ju falė
Me shumė gas e me shpresė,
Duke thėnė disa fjalė
Tė urta me besa-besė.
Burri trim u fal me Zonė
Me zėmėrė tė ndrituar
E mė nukė mbeti vonė,
Po kur e panė kaluar,
Kur hingėllinte Bardhushi,
Q'ishte i math e i lartė,
Me flakė gazi ja mbushi
Zėmrėnė, q'e kish tė zjarrtė!
Fluturoj posi fajkua,
S'shkelte mbi dhe, po ndė erė,
E rrėfenin si pallua
Leshratė dhe bisht'i gjerė!
Dėgjoj q'erdhi Skėnderbeu,
Rrodhi gjithė Shqipėrija,
Ngriti krye mėmėdheu,
Pru lirinė Perėndija!
Zokn' e mjerė kur e vėnė
Nė kuvli, qysh varfėrohet,
As ha as pi, as nxjerr zėnė,
Po unj kokėn' e mejtohet,
Si ajy q'e kanė vėnė
Nė burk e nė tė kėqija,
Ndė hekura duke shtėnė,
Pa i digjet mushkėrija,
E kur shpėton nga kuvlija,
Qysh fluturon me gas shumė,
I bėhetė zėmėr' e tija,
Q'e ka tė butė si brumė,
Ashtu edhe Shqipėrija
Anembanė u gėzua,
Dhe djalli e djallėzija
U pėrmbys e u mėrgua.
Erdhi si vera lirija
Edh'e nderoj Shqipėrinė,
Dha urdhėrė Perėndija,
Pa e shpėtoj njerėzinė.
Si shqerratė kur kėrkojnė
Mėmatė me blegėrimė,
Rreth e rrotullė vėshtrojnė,
Me njė sy si vetėtimė,
Ashtu edhe Shqipėrija
Po e kėrkonte lirinė,
Pa ja fali Perėndija,
I dha gjithė mirėsinė.

_________________
Portali i Forumit


 
 Profili  
 
 Tema e postimit: Re: Naim Frasheri: Historia e Skenderbeut
PostPostuar: 03/11/2006 1:09 
Jo në linjë
Shqiponja e forumit
Shqiponja e forumit

Antarësuar: 09/10/2006 21:13
Postimet: 1503
KREU VI

Kruj', o qytet i bekuar!
Prite, prite Skėnderbenė,
Po vjen si pėllump i shkruar,
Tė shpėtonjė mėmėdhenė
Shqipėtarėt t'i shpėtonjė
Nga xgjedh' e keq'e Tyrqisė,
Edhe ty tė tė nderonjė,
Qė je krej'i Shqipėrisė,
Ka pas trima shqipėtarė,
Qė s'u trembet syri kurrė,
Ndė zėmėrt tė tij ka zjarrė,
Ėsht' i urt' e trim e burrė.
Mirė se erdhe, o verė!
Qė na prure mirėsinė,
Dhe pėr shumė vjet tė tjerė
E zbukurofsh Shqipėrinė.
O Shqipėrizė! gėzohu,
Se tė erdhi prapė dita,
Lulėzohu, zbukurohu,
Tė zbriti nga Zoti drita!
Edhe juve, o tė vdekur,
Merri ngaha ky gas pjesė,
Qė shkuatė buzėpjekur,
Nd'atė jetė, paēi ndjesė!
O moj vash' e Shqipėrisė,
Qė mė rri duke mejtuar,
Pa i xhvish rrobat' e zisė,
Arriti dit' e uruar.
Zbardhi fusha, ndriti mali
Nga armėt' e trimėrisė,
Hingėllint'e s'mbahej kali,
Qė sill mbren' e Shqipėrisė
Trimatė bashkė me mbretnė,
Me nxit posi vetėtimė,
U futn' e zunė qytetnė
Me tė madhe kėrcėllimė.
Turqit, q'e kishin qytetnė,
Papandehurė e panė
Qė u dha si drita, mbretnė,
Pa s'hapnė goj' e gjė s'thanė
Se fjala po q'u dėgjua,
Qė vinte i bir'i mbretit,
Shqipėrija u lėshua
Edhe ju derdhė qytetit;
Burrat trima mė s'mėnuan,
Gjith' u mblodhė posi reza,
Kryeqytetn' e rrethuan,
Armikn' e preu e zeza.
Zjente bota, tundej dheu,
U ngrit gjithė Shqipėrija,
Duke thėn': "Erth Skėnderbeu,
Erdhi vetė Perėndija."
Mysliman' e tė krishterė
U derdhė pėr mėmėdhenė,
E kishin tė bashkė nderė
Si vėllezėrė qė qenė
Pa Zoti nuk' i la shkretė,
U bė mbret' i Shqipėrisė
Trim'i mir' e i vėrtetė,
U mbarua koh' e zisė.
Pleqtė, q'e kishinė parė
Nė kohėt tė foshnjėrisė,
Van' e puthnė duke qarė
Dritėzėn' e Perėndisė.
Gjithė ē'qenė shqipėtarė
Me rradhė mbretit i vanė,
Si vėllezrė mė tė parė,
E me gas tė math e panė.
Skėnderbegu, bukuroshi,
Burri trim pa shok nė jetė,
Miqtė gjith' i pėrshėndoshi,
Posi vėllath i vėrtetė.
U sul gjithė njerėzija,
Tė shihninė Skėnderbenė
Pleq, tė rinj dhe foshnjėrija
Gjith' e donin shumė mbrenė.
Pa Skėnderbegu dėrgojti,
Tė parin e turqet pruri,
S'e shau dhe s'e qėrtojti,
Po afėr soje e vuri;
I tha: "Sulltani harrojti
Fjalėnė dhe miqėsinė!
Me ē'sy e faqe dėrgojti,
Edh'e shkeli Shqipėrinė?
E dinė bota e tėrė,
Edhe vet' e di Murati
Fjalėnė qė kishte bėrė
E besėn q'i dha tim ati!
E dini si kam lėftuar
Pėr sulltan e pėr Turqinė,
Dhe ajy qysh mė ka shuar
Vėllezėrit' e shtėpinė!
S'janė punėra tė lehta
Kėto qė janė punuar,
Dhe nukė rrinė tė pshehta
As janė pėr tė harruar,
Njeriut qė tė bėn mirė
T'i bėsh kaqė tė kėqija,
Nuk i bėn as nj'egėrsirė
Kėto qė bėn mbretėrija,
Tė isha turk edhe unė,
Ta kisha zėmrėnė kllirė,
Sot u bėnja tjatrė punė,
Nuk' u flisja me tė mirė.
E drejta vetė rrėfehet,
E tė miratė po njihen,
Ēdo gjėnė jetė ēpėrblehet,
E gjėsendi nukė lihet.
Mbret ndėr ju 'shtė djallėzija,
Nuk' ėshtė kurr' e vėrteta,
Dhe ligj' ėshtė ligėsija,
Edh'e rremeja e shkreta!
Nesrė tė ngrihesh pa gdhirė,
Merr shokėtė edhe shkoni,
E pa bėrė ditė mirė,
Qafėnė ta kapėtoni;
T'u ap njerės, t'u pėrsjellin,
E njeri tė mos u ngasė,
Nė mes tė tyre t'u pshjellin,
Kurrėkush tė mos u flasė."
Kėto fjalėz' i tha mbreti,
Turku ndėnj e u mejtua
Njė copė herė sė qeti,
U vrenjt e u sgurdullua.
Po domosdo e dėgjojti,
Dolli me mejtim nga dera,
Menatė u ngrit e shkojti,
Mė s'e zuri drekėhera.
Kėshtu e bėri Osmani,
Q'ish nė Shqipėri i parė,
I dėrguar nga sulltani,
Po s'i vate puna mbarė.
Nė fortesat gjithė ē'qenė
Nga ushtėri' e Turqisė,
E dėgjuan Skėnderbenė,
Q'erth nė front tė Shqipėrisė,
Dhe u ra gjithėve pika,
Ikn' e lanė Shqipėrinė,
Mė s'shikuan pas nga frika,
Po muarrė arratinė.
Tė pakėtė qė kuxuan
E s'ikėnė si tė tjerėt,
Dėm e kotė u munduan,
E pėsuanė tė mjerėt.
Rrėmet'i faqes sė dheut,
Tė vij mė njė vėnt' i tėrė,
S'ja dilte dot Skėnderbeut,
E gjė s'kishte pėr tė bėrė.
Menjėherė Shqipėrija
E hoqi cipėn e zisė,
Dolli nė shesht mirėsija,
Ra dritėz' e Perėndisė.
U hoq nata, erdhi dita,
Gazi, kamja, dashurija,
E vėrteta, miqėsija.
Mbretėritė e dėgjuan
Se u bė mbret Skėnderbeu,
Mbretėtė gjith' u gėzuan,
Kėjo punė u pėlqeu.
Dėrguanė mė tė parė,
Me miqėsi, me uratė,
Njerzėt tė urt' e tė mbarė
Te mbreti i madh jetėgjatė
Me mėnyrė tė pėlqyer
E me shumė nder i priti
Mbreti, edhe mė tė kthyer,
Gjer nė funt tė shkallės zbriti.
Nga gjithė mbretrėt m'i madhi,
Qė ishte burr' i vėrtetė,
Dhe shum' i ndjerė, Hynjadhi,
Erth te Skėnderbeu vetė,
Pa u ngrit dhe erdhi vetė
Dhe Vlladislla si Hynjadhi,
Ndėnjnė ditė shtat' a tetė
Te shpirt e zėmėrėmadhi;
Erdh' e panė Skėnderbenė,
Mbren e ri tė Shqipėrisė,
Q'emėr i tij mori dhenė
Si emėr' i Perėndisė
Mblodhi pleqt' e parėsinė,
Si pėrsolli dhe Hynjadhė,
E Vladisllėn, Shqipėrinė
E vu nė sėr' e ndė radhė,
Mbretėri ishte lirija,
Qė kish ēdo shqipėtar pjesė,
Ligė ishte njerėzija,
Vėllezėrija ish besė.
Si e ndritoj Shqipėrinė,
Vuri punėtė me radhė,
Vate tė shihte shtėpinė,
Po ē'tė shohė! njė gėrmadhė!
Mall'i sat ėm'e tyt eti,
Skėnderbe! atje tė shpuri,
E madhe gjėmė tė gjeti!
Ra qielli e tė zuri!
Dallėndysheja kur kthehet
E gjen prishurė folenė,
Qysh qėndron e mallėngjehet?
Ashtu e gjet Skėnderbenė.
Gjėsendi s'kishte harruar
Tė kohės' sė miturisė,
I kishte ndė krahėruar,
Me mallthit tė njerėzisė!
Pa andaj shum' u helmua,
Se s'i gjet si i kish lėnė,
Me psherėtim' u mejtua,
Tha: "Nukė qėnka thėnė!"
Ja mbuloj zėmrėnė zija,
Lottė si gurra i vanė,
Nė gjith ato tė kėqija
Pėrnjėherė erdh' i thanė"
"Motėrat' e zotėrisė
Tė gjitha bashkė po vinė",
Pa mbreti nė mest tė zisė
Ndjeu gaz' e la shtėpinė.
Me vrap si ***ti u kthye,
Tė shihte motrat' e tija,
Zėmėra ju pėrdėllye,
I dha durim Perėndija,
Tė gjorat motra kur panė
Mbrenė trim tė Shqipėrisė,
Tė vetėmėthin vėllanė,
Ėngjėllin' e Perėndisė,
Qė mė s'e kishinė parė,
Si e mori penk Turqija,
Nė foshnjėri ishin ndarė,
Dhe q'atė dit' u ra zija;
Pa i kishin shumė mallė
N'ato ditėt tė kėqija,
I kishinė sy nė ballė
E shpresė nga Perėndija;
Papo bashkėzė tė pesa
Nė mest tė tyr'e rrethuan,
U zbriti nga Zoti shpresa,
Me mall shum' e pėrqafuan.
Zot' i math e i vėrtetė!
Emri yt qoft' i lėvduar,
Tė qofshim falė pėr jetė,
Mos qofshim teje mėrguar!
Ti i dhe nder mirėsisė,
Dhe zėmrės' sė mallėngjyer
Nė vajt e nė mest tė zisė
Ngushėllimn' i ke rrėfyer!
Skėnderbe, pa lere vajnė,
Se po vinė shqipėtarėt,
Dhe burratė trima s'qajnė,
Lėre, pa lėre tė qarėt,
Se 'shtė nė gas Shqipėrija,
Q'erdhe ti, mbret i vėrtetė,
Sikur zbriti Perėndija
Nga qiejt' e lartė vetė.
Pa kėndo me ėmbėlsirė,
O ėngjėll i ligjėrisė,
Atė burrė trimn' e mirė,
Q'i dh'aqė nder Shqipėrisė.
Kėndo, kėndo Skėnderbenė,
Qė s'ka pasur shok nė jetė,
Qė lartėsoj mėmėdhenė,
Kordhėtari trim me fletė!
Lum ti, Shqipėri, o lule,
Qė pate trim tė vėrtetė,
Kurrė nė turp nuk' u ngule,
Tė la nder tė math pėrjetė!
Mos ki keq, se kurdoherė
Do ta kesh ditėn' e mbarė,
Koha ty do tė ta bjerė,
Si ta pat prurė mė parė,
Po tė dojė fati, plaku,
Tė t'apė foshnjė tė rezė,
Qumėsht tė bėnetė gjaku,
Dhe mė s'sheh ditė tė zezė.
O kohė, qė rrjeth si lumi
Edhe s'rri gjėkundi fare,
As dremit, as tė zė gjumi,
Dhe mė t'errėt hiqesh xvarrė,
Hapu, hapu, errėsirė!
Tė shoh mbren' e Shqipėrisė,
Trimn' e bukur' e tė mirė,
Nder' e gjithė njerėzisė,
Rrethuar me burra trima,
Shqipėtarė tė vėrtetė,
Me fjal' e pa blegėrima,
Me mėnt e pa gjė tė metė,
Nė fjalė t'urt' e tė qetė,
Tė but' e tė kupėtuar,
Nė luftė trima me fletė,
Posi kuajt' e harbuar,
Qysh duken yjtė kur erret,
Qė ndrijnė nė hapėsirė,
Edhe nė mes tė tė tjerėt
Prėma ndrin shumė mė mirė, { Yll i Mbrėmjes, Afėrdita }
Ashtu edhe ti mė ndrinje,
Mbret i math i Shqipėrisė,
Nė mest tė shokėvet rrinje
Posi drit' e Perėndisė.
Zoti dha njė vetėtimė,
I tėrė qielli ndriti,
Njė gjėmim, njė kėrcėllimė,
Malet' e lart' i trėnditi.
Oshėtimė dha Tomori,
Edhe zjarr e flakė qiti,
Flaka qiellinė mori,
Gjithėsija vetėtiti.
Kėjo shėnjė s'ish e pakė
Qė dha Zoti mi Tomorė,
Nxori zjarr dhe zė e flakė
Nga majatė me dėborė!
Hodhė syt' e panė malė
Dhe gjithė mė kėmb' u ngrinė,
Kur mė der u dha njė djalė,
Tha: "Rrėmet i math po vinė."
Se fjala kish marrė vrapnė,
Pa kishte mbushurė dhenė,
E hapi sa mundi ēapnė
Dh'e dėgjuan gjithė ē'qenė
Shqipėrija anembanė
Ish nė dasm' e nė gėzime,
Ditėn' e liris' e panė,
Qė e pritin pa durime.
O liri e shėnjtėruar!
Ėngjėlli i Perėndisė,
Erdhe me gėzim ndėr duar,
I dhe dritė Shqipėrisė.
Vallė kur do tė vish prapė,
E tė na sjellē atė ditė,
Pėrse rri pshjellė me napė?
Pa hiqe, tė shohėm dritė!
Mbreti posi Perėndija,
Ishte mbyturė nė dritė,
Rrij ndaj soje bukurija,
Edhe gjithė mirėsitė
Mejtohej si tė shpėtonjė
Mėmėdhenė nga mynxyra,
Ta ngrer' e ta lartėsonjė,
Edhe i qeshte fytyra.
Parėsin' e Shqipėrisė,
Qė i erdhi Skėnderbeut,
Ati' mbretit t'urtėsisė,
Mbretit trim tė mėmėdheut,
Ti ėngjėll, do tė ma thuash,
E tė m'i sjellē nė mėnt mua,
Dhe njė nga njė tė m'i quash,
Si ē'i ka ndėr mėnt tė tua.
Nga gjithė, q'erdhė, m'i parė,
Dukagjini, mbret i ndjerė,
Qė s'pat shok nėr shqipėtarė,
Dhe Zahari me tė tjerė,
Sicili nga vend' i tija
U nis e gjithė u derdhė,
Tė shumė si mizėrija
Skėnderbeut miq i erdhė.
Mėndjeshumi Araniti { Aranit Komneni }
Me shumė shokė tė ndjerė
Pej Vlore me vrap arriti,
Edhe tė tjer' e tė tjerė,
Tanush Topja dhe Gjon Shpata,
Tė parėt' e Shqipėrisė,
Erdhė edhe Lato Gjata
Ndė rrėmet tė parėsisė,
Edhe Maneshi nga Berati,
Moisi Dibrani burrė,
Shumė tė parė nga Mati,
Trima tė patrėmbur kurrė
Prens' i perėndishm' Urani,
Qė kish shum' emrė qėmoti,
Me burra nga Elbasani,
Edhe Boshdar Nartioti,
Palė Dushmani i ndjerė,
Dhe bukuroshi Gjon Kokė,
Njė i parė nga ēdo derė
E me shumė trima shokė.
Trimatė nga Malėsija
Erdhė me armė tė lara,
U ēkul gjithė Shqipėrija,
Kshu ishin kohėt' e para.
Gjithė erdh' e u gėzuan
Kur e panė Skėnderbenė,
Dhe me gas van' e qafuan
Si vėllezėrė qė qenė
Me zemrė tė dėshėruar
Mbreti tė gjithė i priti,
Me fytyrė tė gėzuar,
I qafoj e i gostiti.
Nė mest tė ati' rrėmėti,
Q'ishin mbledhur tė tėrė
E ish mbushurė qyteti,
S'kish ku yė hithnje gjilpėrė,
U ngrit mbreti i ndjerė,
Fjalėėmbėli zėbukur,
Araniti mendjegjerė,
Q'ish i hijshėm' e i dukur,
Gjithė trimatė pushuan,
Vunė vesh ndė fjalė mirė,
Plaknė me mėnt e dėgjuan,
Qė flit me shum' ėmbėlsirė.
Tha: "Vėllezrė shqipėtarė!
Ju miqthit' e Skėnderbeut,
Mbretrė, zotėrinj, tė parė,
Gjithė djemt' e mėmėdheut!
A e dini, sot, o shokė,
Rrezik i math nga Azija
Na ka ardhurė mi kokė,
Po s'poshtetė Shqipėrija;
Zot'i madh pastė lėvdatė
Qė nuk e la Shqipėrinė
Pa zot, pa mbret e pa atė,
Kurrė s'ja zbriti fuqinė,
Mbret i gjithė Shqipėrisė
Sot tė jetė Skėnderbeu,
Erdhi ng'an' e Perėndisė,
Tė shpėtonjė mėmėdheu;
Gjithė, ē'jemi shqipėtarė,
Kėtė zot pėr mbret ta njohim,
Dhe pėr tė math e tė parė,
Pa ashtu punė tė shohim;
Nė doni qė tė shpėtojmė,
Ēė tė thot' ajy tė bėjmė,
Fjalėn' e tij ta dėgjojmė
Dhe kurrė tė mos bėzėjmė.
Se turku kėrkon ta hedhė
Nė robėri Shqipėrinė,
Nė zi, nė brengė, nė zgjedhė,
Pa rreh ta bėnjė tė tinė.
Po nukė humb trimėrija,
Shqipėtarėt s'e harrojnė,
Do t'i ndritonj' urtėsija,
Se t'urtėtė kupėtojnė."
Kshu the, plak i perėndishmė!
Mbret' i ndjer' e i lėvduar!
T'ish njeriu i tanishmė,
Mase s'tė kishte dėgjuar;
Po ata tė gjithė ē'qenė,
Zotėrinjt' e urtėsisė,
E njohnė mbret Skėnderbenė,
Mbren' e gjithė Shqipėrisė,
Mbret mbi mbretėrėt tė tjerė,
Mbi gjithė ē'ishin tė parėt,
Mbret e trim e burr' i vlerė
Pėrmbi gjithė shqipėtarėt.
Gjithė pėrnjėherė thirrė
Parėsija dhe rrėmeti
Me gas shum' e me dėshirė,
Sa u tunt gjithė qyteti:
"Mbret i gjithė Shqipėrisė
Do tė jetė Skėnderbeu,
Edhe hij' e Perėndisė,
Q'i kish mallė mėmėdheu."
Paskėtaj tė gjithė ē'qenė
Mbledhur atje atė ditė,
E rrethuan Skėnderbenė,
Ajy nė mest posi dritė
Sė pari mbretėtė vanė
Edhe pleqtė e tė parėt,
Dorėn' e besėn' i dhanė,
Pastaj gjithė shqipėtarėt.
Papa edhe mbretėritė
E njohnė mbret Skėnderbenė,
Edh'e njohnė q'atė ditė
Mė tė math nga gjithė ē'qenė
Tė gjith' e vunė tė parė,
Kordhėtar' e Shqipėrisė,
Tė math mi gjith' ushtėtarė,
Se do t'i binin Turqisė,
Sa nder mori Shqipėrija,
Edhe ē'emrė shqipėtari,
N'ato ditėt tė atija,
Q'u bė nga gjithė m'i pari!
Ishte i par' i tė paret,
Edhe krej'i ushtėrisė,
Ball' i gjithė luftėtaret
Dhe i gjithė njerėzisė.
Skėnderbe, o jetėgjatė,
Mė nise kėngė dhe valle,
M'u zbavite dit' e natė,
Me miqthit' e tu u ēmalle!
Sa lodra e sa gėzime!
Sa gjahe dhe bredhj' e vrape,
Dhe kalori e dėfrime,
Derėn' e parajsės hape!
Kuajvet, qė hingėllinin,
Flak' u delte nga potkonjtė,
Dhe armėt' e lara ndrinin,
Me vrap nxitonin langonjtė.
O kohė qė nxiton shumė,
Poshtė kurrė nukė bije,
Po ikėn me vrap si lumė,
Ato qė merr, ku i shpije?
Shtrigė, kuēedr' e pabesė!
Ha djemthitė q'i pjell vetė!
Asnjė nukė munt tė mbesė
Pa ngrėn' ajo goj' e shkretė?
Edhe dielli, q'ep dritė,
Edhe hėna do tė vdesė?
Edhe yjtė nonjė ditė
Do t'i hash me tė pabesė?
Evropa ishte e shuar
Edhe gjithė njerėzija
Nga frika ishte tmerruar,
Prit' shpėtim nga Shqipėrija.
Gjithė mbretrėtė qė qenė,
Shqipėris' i prunė besė,
Dhe mbren' e saj, Skėnderbenė,
E kishin tė par' e shpresė,
Ē'u bė emr'i Shqipėrisė,
Dhe liri e saj e ndjerė?
Ajo drit' e Perėndisė
Vallė mė s'vjen tjatrė herė?
Nė kurt kurrė Shqipėrija
Nukė hyri, e nė zgjedhė
S'e ka shtėnė Perėndija
Edhe nukė do ta hedhė,
Po kėrkon emrin' e vjetrė
Dhe nderė qė pat njėherė
E s'e kish nonjė vent tjetrė,
Zoti sėrish do ta bjerė.

_________________
Portali i Forumit


 
 Profili  
 
Shfaq postimet që prej:  Renditja  
Post new topic Reply to topic  [ 6 Postime ] 

Data dhe ora janë sipas brezit orar të Tiranës


Kush është në linjë

Përdorues të regjistruar: Googlebot


Nuk mund të hapni tema të reja në këtë forum
Nuk mund të përgjigjeni në temat e këtij forumi
Nuk mund të ndryshoni postimet tuaja në këtë forum
Nuk mund të fshini postimet tuaja në këtë forum
Nuk mund të postoni foto në këtë forum

Kërkoni:
Shkoni tek:  
© Forum i Lirė 2006 - 2007
Mundėsuar nga phpBB © 2002, 2006 phpBB Group